Skip to main content

Library Undergraduate Research Awards: Winners/Finalists

2018

2018

First-Year/Sophomore Category

Winner

Meaghan Harrington, The Turkish Embassy Letters and the Development of Discourse, recommended by Associate Professor Rachel Nunez

Finalists

Maddie Clevenstine, "The Refashioning of Gender Binaries within the Constructed Identity of Tomboy in Girlhood and Beyond," recommended by Professor LeeRay Costa.

E'vaan Duncan, "Cultural Effects on Mental Health in Dreaming in Cuban," recommended by Assistant Professor Nick Miller

 

Junior/Senior Category

Winner

Ariel Rudy, "Between Heaven and Earth: Collective Memory Across Time and Place in the Quilts of Harriet Powers," recommended by Professor Kathleen Nolan

Finalists

Kelli Hyre, "Shakespeare's Zombies: The (un)Dead, the Contagious, and the Resistant," recommended by Assistant Professor Nick Miller

Maria Fernanda Junco-Rivera, "Caliente, Crazy, and Conveniently Marketable: Latinx Female Bodies in American Media," recommended by Assistant Professor Nick Miller

Dean Symmonds, "The Western, Violence, and Queer Expression in Red River, Brokeback Mountain, and Thelma & Louise," recommended by Assistant Professor Annie Berke

Rachael Walker, "Ces Enfants Bizarres: Exploring Music as a Space of Resistance for Queer Women in France," recommended by Assistant Professor Tanya Schwarz

2017

2017

First-Year/Sophomore Category

Winner
Gina Wiese, "Coming Together as ONE: How a Los Angeles Magazine Fostered the LGBT Community", recommended by Associate Professor Peter Coogan.

Finalists
Yitazba Largo-Anderson, "Spiritual Essentialism at Standing Rock", recommended by Professor LeeRay Costa.

Dean Symmonds, "An Impossible Standard: The Virgin Mary and the Construction of Southern Womanhood", recommended by Visiting Professor Kelly Derrick.

 

Junior/Senior Category

Winner
Taylor Walker, "An Examination of Medicinal Ethnobotany and Biomedicine Use in Two Villages on the Phnom Kulen Plateau", recommended by Professor Renee Godard.

Finalists
Monica Doebel, "Discursive Mapping: Alvar Núñez Cabeza de Vaca and Thomas Jefferson's Construction of Selfhood and Otherness", recommended by Assistant Professor Nick Miller.

Lan Nguyen, "The Role of Trade and Renewables in the Nexus of Economic Growth and Environmental Degradation: Revisiting the Environmental Kuznets Curve (EKC)", recommended by Associate Professor Pablo Hernandez.

2016

2016

First-Year/Sophomore Category

Winner
Pria Jackson ('19), Nasser of Egypt and the Egypt of Nasser, recommended by Associate Professor Rachel Nuñez.

Finalists
Kayley DeLong, Feminism in Revolution: Women of the 19th Century Anti-Tsarist Movements, recommended by Associate Professor Rachel Nuñez.

Judith Lamb, Art as Propaganda in Ancient Greece: The Feeding of the Greek Soldier's Ego, recommended by Professor Tina Salowey.

 

Junior/Senior Category

Winner
Mandy Moore, A Quandary of Errors: The Problem of Innocence in Paradise Lost, recommended by Associate Professor Julie Pfeiffer.

Finalist
Abigail Sease, A Matter of Class: Sin Yun-bok’s Depictions of Kisaeng as Participants of Everyday Life, recommended by Professor Kathleen Nolan.

2015

2015

First-year/Sophomore Category

Winner
Antonia Nagle (’18), Darlings in Love: A History of Romance between Women at Hollins in the Early 20th Century, recommended by Assistant Professor Glenn Bracey.

Finalist
Maura Lydon ('17), The Feasibility of a Terraforming Expedition, recommended by Assistant Professor Ryan Huish.

 

Junior/Senior Category

Winner
Victoria West (’15), Healing through Hope: A Rhetorical Analysis of Barack Obama's Eulogies, recommended by Associate Professor Jill Weber.

Finalist
​Thao Than Nguyen ('15), 
The Case for Women in Financial Services, recommended by Associate Professor Pablo Hernandez.

 

2014

2014

First-Year/Sophomore Category

Winner
Abigail Sease (’16),
 Anxiety of the Unknown in Art: Xu Bing's A Book from the Sky, recommended by Visiting Assistant Professor Gregory Tentler.

Finalist
Mikaela Murphy ('16), 
Female Activism: Reevaluating Traditional Buddhist Patriarchy in Chinese Occupied Tibet, recommended by Associate Professor Darla Schumm.

 

Junior/Senior Category

Winner
Catherine Hensly (’14), Higher Education, Higher Costs: An Income-Contingent Approach
, recommended by professor Spencer.

Finalists
Marjory B. O'Leary, Advice or Consent: The U. S. Senate's Role in Confirming Supreme Court Nominees and the Robert H. Bork Confirmation Hearing
, recommended by Associate Professor Peter Coogan.

Victoria West ('15), A Style of His Own: A Rhetorical Analysis of President Barack Obama's Inaugural Addresses, recommended by Assistant Professor Jill Weber.

2013

2013

First-Year/Sophomore Category

Winner
Catherine Hensly (’14), Proceed to Olympus: The Iconography of the Return of Hephaestus
, recommended by Associate Professor Tina Salowey.

Finalist
Leah Craig (’15), Madame Tussaud and the Women of the French Revolution, recommended by Assistant Professor Rachel Nuñez.

 

Junior/Senior Category

Winner
Kelsey DeForest (’13), 
Playing Politics with Rape: Republican Apologia in the 2012 Violence Against Women Act Reauthorization, recommended by Associate Professor Jon Bohland.

Finalist
Rebecca Rowe (’14), The Beginning of the End:A Look at the Causes of the Schism in the Methodist Episcopal Church, recommended by Professor Ruth Doan.

 

2012 Winners

2012

First-Year/Sophomore Category

Winner
Cecelia Parks (’14), 
Millicent Garrett Fawcett: Leader of the Constitutional Women's Suffrage Movement in Great Britain, recommended by Assistant Professor Rachel Nuñez.

Finalist
Abbey Minor (’14), The Complexity of Kadmos, recommended by Associate Professor Tina Salowey.

 

Junior/Senior Category

Winner
Amanda Marcus (’12), 
"Gone but not Forgotten": A study of gravestone imagery and iconography in Southwest Virginian cemeteries, recommended by Assistant Professor S.J. Creek.

Finalists
Suzanne Allison (’13), Kalligeneia: Fertility and Feminine Focus on an Athenian Bell Krater, recommended by Associate Professor Tina Salowey.

Meredith Levy (’12), Decision Height: a three-act play with music, recommended by Associate Professor Ernest Zulia.

Ashton Little (’12), The McVitty Book of Hours; Finding a Link to the Illustrations, recommended by Professor Kathleen Nolan.

2011

2011

First-Year/Sophomore Category

Winner
Kelsey DeForest (’13), Imperial Performativity: the life, transgressions, and writings of Isabelle Eberhardt under the lens of queer theory, recommended by Assistant Professor Rachel
Nuñez.

Finalists
Amber Rambharose (’13), Why God, Why? A defense of the contradictory God in Paradise, recommended by Associate Professor Julie Pfeiffer.

 

Junior/Senior Category

Winner
Sarah Mirseyedi (’11), 
A Unique and Mysterious Shahnama Miniature, recommended by Professor Kathleen Nolan.

Finalists
Melissa Hammond (’12), Absurdity as Resistance in Arab Literature, recommended by Associate Professor Pauline Kaldas.

Raisha Kasaju (’11), Living in the Dark in Nepal, recommended by Associate Professor Pablo Hernandez.

Meredith Levy (’12), “We Endure Around Truths Immemorially Posited”: a dramaturgical research analysis on Brian Friel’s linguistic-historical drama “Translations”, recommended by Assistant Professor Todd Ristau.